Povolená rýchlosť obec/cesty/rýchl. cesty/diaľnice v km/h 
50/90/110/130
 
Tolerancia alkoholu 
max. 0,05%
 
Mýto
diaľnice, tunely, mosty
 
Infoservis ASA 
18 112, zo zahraničia +421 2 49 20 59 49

Povinná výbava

 • Rezervné koleso (toto nie je potrebné v prípade, ak je k dispozícii systém zaisťujúci bezpečnú jazdu alebo má vozidlo má súpravu na opravu napr. spray).
 • Výstražný trojuholník
 • Lekárnička
 • Náhradná súprava žiaroviek
 • Reflexná vesta

Hasiaci prístroj

Vlastník vozidla (alebo spoločnosť vlastniaca vozidlo), musí mať hasiaci prístroj – 1 kg, osobné vozidlo (8 + 1) musí mať jeden hasiaci prístroj – 2 kg

Mýto

V Chorvátsku sa mýtne poplatky platia podľa prejdenej vzdialenosti a okrem diaľnice tunela Učka (so zavedením uzavretého mýtneho systému, cena je zahrnutá v mýte) a most na ostrov Krk. Tunel Sv. Ilija sa od 1. januára 2018 už neplatí.

Mýto na istrijskej diaľnici je o 10% lacnejšie mimo hlavnej sezóny od 1. októbra do 31. mája.

V Chorvátsku sú štyri diaľničné spoločnosti:

 • Chorvátske diaľnice - HAC (Záhreb - Split - Ploče, Bregana - Záhreb, Záhreb - Lipovac, Záhreb - Goričan)
 • Spoločnosť ARZ (Rijeka - Záhreb, Rupa - Rijeka, Most Krk)
 • BINA (Istria + Učka)
 • AZM (Záhreb - Macelj)

Väčšina diaľnic má uzavretý mýtny systém, čo znamená, že platba mýtneho prebieha až pri opustení spoplatneného úseku diaľnice. Mýto je možné platiť v hotovosti (HRK, EUR) alebo kreditnými kartami (AMERICAN EXPRESS, DINERS, MASTERCARD, MAESTRO a VISA).

Mýto je možné platiť aj elektronickými kartami, pričom existujú tri rôzne systémy:

 • Karta ENC
  platí pre prevádzkovateľov HAC a ARZ (diaľnica Rupa - Rijeka - Záhreb, most Krk, Záhreb - Split - Ploče, Bregana - Záhreb - Lipovac a Záhreb - Goričan). Cena karty ENC je 122 HRK a pri minimálnej platbe 100 HRK vám bude účtovať ďalších 21,74% z čiastky na karte. Použitie karty nie je časovo obmedzené. Kartu je možné zakúpiť na mýtnych stánkoch.
 • BINA ENC
  platné na diaľnici na Istrii a v tuneli Učka. Cena karty je 12 USD. Minimálna platba na karte je 200 HRK a od roku 2015 existuje balík bez časového obmedzenia, ale zľava z mýta je v tomto prípade iba 10%. Balík kariet BINA ENC obsahuje až 30% zľavu na mýto a až 50% na tunel Učka. Kartu je možné zakúpiť iba v administratívnych budovách BINA Istria v Umagu, Pule a Učka. 
 • Karta SMART AZM
  je platná iba na diaľnici Záhreb - Macelj (Gruškovje). Môžete si ju kúpiť na mýtnych stánkoch na tejto diaľnici, cena je 20 HRK Minimálna platba je 200 HRK a táto suma nie je časovo obmedzená. Používatelia kariet SMART majú zľavu 25% na mýto a 13% na vozidlá kategórie 3 a 4 s minimálnou platbou 2 000 HRK.

Pozor!
Používatelia karty ENC (HAC alebo ARZ) si musia otvoriť nový účet, aby mohli používať tú istú kartu ENC na diaľnici na Istrii, na ktorú budú môcť prevádzať peniaze iba za použitie tejto diaľnice. To sa dá dosiahnuť iba v administratívnych budovách na Istrii BINA na Istrii. To isté platí pre všetkých držiteľov kariet BINA ENC, ktorí si musia otvoriť nový účet v administratívnych budovách HAC alebo ARZ.

Viacej informácii na: A1, A3, A4, A5, A7, A10, A11 - http://www.hac.hr, A6, A7, D102 - http://www.arz.hr, A8/A9 - http://www.bina-istra.hr, A2 - http://www.azm.hr

Zimné pneumatiky

Minimálna hĺbka dezénu pri letných aj zimných pneumatikách je v Chorvátsku zákonom stanovená na 4 mm. 

Počas zimnej sezóny je používanie zimných pneumatík v Chorvátsku povinné, pokiaľ sa však na ceste nachádza súvislá vrstva snehu, môže vodič použiť aj letné pneumatiky so zimnými reťazami. V regiónoch Lika a Gorski Kotar sú snehové reťaze povinné bez ohľadu na typ pneumatík.


Pomoc do 45 min

18 112 +421 2 49 20 59 49

sme tu pre vás 24/7